Последните пет лозови растения Градски новини
Последните пет лозови растения Градски новини
Blog Article
С какъв избор на фрези и култиватори може да се започне, за да се спаси теренът и от ерозията
Асеновград Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Пазарджик Перник Плевен Пловдив Русе Сливен София Стара Загора Хасково Шумен Ямбол
Когато теренът е равен, много подходящи са универсалните навесни машини от рода на УНЛМ, които могат да правят много операции и в тесноредови, и в широкоредови лозя, защото ги има в няколко варианта.
е. обръщането на почвения пласт, като се осигурява надеждна защита на почвата от водна и ветрова ерозия и се постига равнинност на междуредията в напречна посока, необходима за следващите механизирани операции и процеси и особено при използването на гроздокомбайните.
Калемът се поставя на подложката, като се стремим отрезите да се припокрият,
Борбата с тях все по-често се води от любителите чрез почвообработки, което е по-трудно от използването на хербициди, но много по-чисто и без химия.
За работа в защитната зона по редовете на насаждението са подходящи роторни косачки с автоматично отклоняващо устройство, което свежда до минимум неокосената лозя зона около главините при добро копиране на неравностите на терена.
Недостатък при тях е високата енергоемкост и ниската производителност.
С нея се извършват както дълбоки почвообработки, така и по-плитки култивации. Едновременно с това могат да се изпълняват комбинирани операции като разрохкване, дисковане, активно брануване и други.
След това идва етапът да се оформи калус около спойката. За тази цел пръчките се редят в сандъчета, като им се осигуряват подходящи условия - въздух, топлина и влага.
Понеже ферментацията не е приключила, съдът не се долива до горе, а се оставя малко празно пространство. В празнината се изгаря сярна лентичка и бъчвата се запушва. Препоръчва се прехвърлянето на винения материал да се извърши при взаимодействие с въздух, практика е да се остави да се разлива нашироко по дъска.
Там където опасността от измръзване през зимата е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват.
Те могат да обработват и по-дълбоко, и по-плитко, и освен култивиране, с тях се прави още разрохкване, дисковане, брануване.
Те могат да се агрегатират към почвообработващи машини или към собствена рама отстрани на трактора.